SSS

Bilal Karaman & Sık Sorulan Sorular

 

1- Kaç yaşından beri gitar çalıyorsunuz?

11 yaşından beri gitar çalıyorum. 14 yaşına kadar tamamen bilinçsizce, daha sonra Doğan Canku’dan aldığım dersler sonucu biraz daha bilinçlice çalmaya başladım.

2- Tavsiye edebileceğiniz bir gitar modeli var mı?

Hayır aslında pek yok. Ben pek fazla müzik mağazalarına gidip gitarlara bakmıyorum. Zaten ülkemizde de fazla bir seçenek çansı yok. Ama çok güzel 3 tane Yamaha marka gitarım var, el yapımı gitarlarım da var.

3- Gitar seçerken neye dikkat etmeliyim?

Öncelikle beğendiğiniz ve taklit etmek istediğiniz bir gitarist varsa, onun kullandığı modelleri deneyiniz, daha sonra başka markaları da deneyerek kıyaslayınız. En çok beğendiğinizi, en çok içinize sineni alabilirsiniz.

4- Gitaristler kısa yoldan nasıl sizin gibi çalabilirler?

Bunun kısa yolu olsaydı ben de yapardım fakat uzun ve meşakkatli bir yol, o yüzden sadece sabırla ve sistematik bir şekilde çalışmak gerek. Ustalardan faydalanmak gerek. Karar alma mekanizmasının da çok iyi çalışıyor olması gerek. Fakat gene de kısa yoldan gitmek isterseniz, taklit edin derim.

5- Müzisyenler doğaçlama çalabilmek için ne yapmalı?

Enstrumanınızı çalabiliyorsanız ve hayal kurabiliyorsanız doğaçlama yapabilirsiniz. Fakat işinizi kolaylaştıracak ayrıntıları öğrenmek için, armoni ve solfej de çalışmanız gerekmektedir. Her ifadenin bir tekniği vardır bunları bütün olarak görebilme ve kompoze etme becerinizi geliştirmelisiniz.

6- Genç gitaristler için tavsiyeler?

Müzik dinlerken yüzeysel değil analiz ederek dinlemeli. Duyduğunuzu çalmaya çaldığınızı notaya dökmeye çalışın. Caz armonisi öğrenin ve kulağınızı geliştirin. Gamlar, arpejler, *voicing’ler kromatik yaklaşımlar, gibi teknik konuları çalışın.

*İkiden fazla sesin oluşturduğu, her zaman minör veya majör bir akor olarak tanımlanamayan ses salkımı.

7- Tavsiye edeceğiniz bir müzik okulu var mı Türkiyede?

Hayır tam anlamiyla yok. Fakat çok değerli müzik hocaları var, konservatuarlarda müzisyen ruhundan uzaklaşıp akademisyen olmamış, hala müzisyen ruhuyla yaşayan ve konserler veren çok değerli enstruman ustaları var, bazi müzik okullarında ve konservatuarlarımızda da çok değerli hocalarımız var tabii ki fakat sistem dahilinde sanatçı ruhunu yaşatmak oldukça güç. Öğrenciler ulaşabildikleri ustalardan özel dersler alarak faydalanabilirler.

10- Tavsiye edeceğiniz gitaristler kimlerdir?

Charlie Christian, Django Reinhardt, Wes Montgomery, Jim Hall, Joe Pass, Tal Farlow, George Benson, Baden Powell, Allan Holdsworth, John Mclaughlin, Pat Metheny, John Scofield, John Abercrombie, Mick Goodrick, Joe Diorio, Vicente Amigo, Antonio Forcione, Wolfgang Muthspiel, Kurt Rosenwinkel.

11- Sizin müziklerinizi ilk kez duyan birisi nerden takip edebilir veya size ulaşabilir?

Internet üzerinde biraz arama yaptıkları zaman benim tüm hayran sayfalarıma ulaşabilir. Burdan albümümü satın alabilir ve konser tarihlerimi öğrenebilirler. Ve e-mail aracılığıyla direkt iletişim kurabilirler.